Czy jako właściciel domu lub mieszkania na sprzedaż lub wynajem wiesz, co robić, by lokal był atrakcyjny dla potencjalnych najemców? A może pracujesz w biurze nieruchomości i to na Tobie spoczywa obowiązek doprowadzenia pomieszczeń do idealnego stanu, tak by zachęcały do zakupu? Posiadanie nieruchomości w dobrej lokalizacji i oferowanie jej w atrakcyjnej cenie może nie wystarczyć. Ogromne znaczenie ma również zachowanie wysokiej higieny w obiekcie – zdecydowana większość osób zwraca uwagę na zastane warunki sanitarne. Przed sprzedażą lub wynajęciem domu i mieszkania na okres krótko lub długoterminowy warto dokładnie zdezynfekować wszystkie pomieszczenia tak, by pozbyć się wszelkich śladów po dotychczasowych lokatorach. W poniższym artykule podpowiadamy, na jakie zabiegi możesz się zdecydować.
O czym należy pamiętać przed prezentacją lokalu potencjalnym najemcom – dokładne czyszczenie i sprzątanie pomieszczeń
Każdy lokator zostawia po sobie ślady użytkowania, które mogą być widoczne gołym okiem – jak zabrudzenia na umywalce, muszli klozetowej, czy w piekarniku, tylko wyczuwalne – zapach zwierząt i papierosów, lub zupełnie niedostrzegalne – mowa o wirusach, bakteriach i grzybach. Zanim zaprezentujesz lokal potencjalnemu nabywcy powinieneś zadbać przede wszystkim o czystość. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprzątania:
-
Wszystkie powierzchnie i przedmioty powinny być dokładnie umyte, a najlepiej zdezynfekowane za pomocą środków na bazie alkoholu. Pomieszczenia, które mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie/wynajmie to kuchnia i łazienka – trzeba o nie zadbać w pierwszej kolejności. Zwróć uwagę na toaletę, umywalkę, wannę i/lub prysznic. Dobrze, by były nieskazitelnie czyste, dlatego wyczyść fugi wokół wanny i umywalki oraz przetarcia na półkach i glazurze, umyj lustra i szybę kabiny prysznicowej, usuń kamień z muszli toaletowej. W kuchni dokładnie wyczyść piekarnik i lodówkę (zniweluj zapach wewnątrz np. za pomocą specjalnych odświeżaczy do piekarników i lodówek).
-
Z użyciem dezynfekujących środków do sprzątania zadbaj o porządek w pozostałych pomieszczeniach – nie tylko wytrzyj kurze, ale dokładnie wyczyść wszystkie meble i urządzenia. Warto przyłożyć się do umycia okien i podłóg. Dywany koniecznie wypierz.
-
Jeśli wynajmujesz mieszkanie i udostępniasz naczynia i sztućce, wyparz je w gorącej wodzie.
-
Podczas sprzątania używaj środków ochrony osobistej – minimum bezpieczeństwa to jednorazowe rękawiczki i jednorazowa maseczka.
-
Na koniec dokładnie przewietrz wszystkie pomieszczenia. Pomoże to pozbyć się niektórych zapachów (na przykład tych po środkach dezynfekcyjnych), a jeśli zależy Ci na większym efekcie zainwestuj dodatkowo w odświeżacz powietrza.
Gruntowne sprzątanie to oczywiście absolutne minimum, jakie należy spełnić przygotowując dom i mieszkanie do sprzedaży lub pod wynajem. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy standardowe środki dostępne na rynku nie będą wystarczające, by osiągnąć efekt atrakcyjny dla potencjalnych najemców. Sporo problemów nastręcza chociażby niwelowanie przykrych zapachów np. woń po przebywających w pomieszczeniu zwierzętach, palonych papierosach czy orientalnych daniach. Zapachy mają to do siebie, że „wnikają w ściany” i nawet pomalowanie pomieszczeń nie pomoże. Warto wówczas zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy zajmującej się dezynfekcją – jej pracownicy nie tylko odświeżą lokal pozbywając się nieprzyjemnych zapachów, ale dokładnie odkażą wszystkie powierzchnie likwidując wirusy, bakterie i grzyby. Dzięki takim zabiegom możesz realnie podnieść wartość swojej nieruchomości. O profesjonalnej dezynfekcji dowiesz się więcej w dalszej części naszego artykułu.
Dezynfekcja – wyjaśniamy termin
Słowo dezynfekcja oznacza dosłownie odkażanie. To wszystkie działania mające na celu usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie i grzyby, które mogą powodować choroby zakaźne lub inwazyjne. Te jednak występują w naszym środowisku dość licznie, dlatego wyjaśnijmy, że dezynfekcja to raczej standardowa czynności, które wykonujemy każdego dnia – jak mycie dłoni z użyciem mydła, czyszczenie kuchni lub łazienki za pomocą środków antybakteryjnych, czy przecieranie skaleczenia wodą utlenioną. Nie zawsze jednak będziemy w stanie pozbyć się wszystkich patogenów samodzielnie. Może nam też zależeć na tym, by dokładniej odświeżyć obiekt np. po tym, jak wyprowadzili się z niego dotychczasowi lokatorzy. Wtedy warto skorzystać z usług firm oferującej usługi z zakresu dezynfekcji. Jej pracownicy niejednokrotnie mają dostęp do środków silniejszych niż te ogólnodostępne na rynku, a ich wiedza i doświadczenie zagwarantują, że odkażane pomieszczenia będą higienicznie czyste, co na pewno docenią potencjalni nabywcy domu czy mieszkania.
Najczęściej stosowane metody dezynfekcji
Firmy zajmujące się dezynfekcją pomieszczeń oferują szereg różnych metod. Nie wszystkie sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Dobór odpowiedniej metody dezynfekcji będzie zależał od kilku podstawowych czynników:
- rodzaju i wielkości dezynfekowanego obiektu;
- czasu dostępnego na wykonanie zabiegu;
- środków finansowych dostępnych na przeprowadzenie dezynfekcji;
- ewentualnej obecności sprzętów i urządzeń wrażliwych na działanie czynników fizycznych i chemicznych – jak wysoka temperatura, ciecz, czy ozon.
Mając na uwadze je wszystkie firma DDD zaproponuje najrozsądniejsze rozwiązanie z zakresu dezynfekcji dedykowanej do mieszkań i domów.
Poniżej prezentujemy ten najbardziej ogólny podział metod dezynfekcji (niekoniecznie dedykowany domom i mieszkaniom). Wyróżniamy następujące metody:
- fizyczne – zalicza się do nich m.in. promieniowanie UV wykorzystywane do dezynfekcji całych pomieszczeń jak i znajdujących się w nim płaskich powierzchni. Źródło promieniowania charakteryzujące się największą skutecznością ma długość fali od 240 do 280 nm (naturalne lub sztuczne), choć wiele zależy od czasu działania, ilości i rodzaju drobnoustrojów. Inną metodą dezynfekcji fizycznej jest poddawanie powierzchni działaniu pary wodnej o wysokiej temperaturze (100 – 105 °C), pod zmniejszonym lub normalnym ciśnieniem. Zabieg nie obejmuje oczywiście urządzeń elektrycznych ani innego wyposażenia, które nie jest odporne na działanie wysokiej temperatury lub wody – należy usunąć je z dezynfekowanych pomieszczeń przed zabiegiem. Oba sposoby powinny sprawdzić się dobrze podczas dezynfekowania odzieży czy unieszkodliwienia odpadów. Nie zalecamy ich jednak do oczyszczania dużych pomieszczeń, ewentualnie małe gabinety lekarskie lub stomatologiczne;
- chemiczne, które polegają na wykorzystaniu środków chemicznych usuwających drobnoustroje np. czwartorzędowe sole amoniowe, alkohol etylowy, alkohol izopropylowy, aldehydy, formaldehydy, fenole (krezol, rezorcynol, biguanidy, chlordeksydyna), metale ciężkie (m.in. związki srebra, miedzi i rtęci), rivanol, woda utleniona, nadmanganian czy mydło. Podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność, a wykorzystywane substancje nie powinny pozostawiać smaku ani zapachu. Wśród metod chemicznych wyróżniamy m.in. oprysk, podczas którego rozpuszczonym preparatem biobójczym spryskuje się odkażane pomieszczenia. Metoda jest stosunkowo niedroga i skuteczna, ale nie można jej stosować w miejscach wrażliwych na wilgoć. Innym, popularnym sposobem na dezynfekowanie domów i mieszkań przy użyciu środków chemicznych jest zamgławianie ULV. W czasie zabiegu rozpyla się chłodną, bardzo drobną mgiełkę, która zawiera preparat biobójczy. Mgiełka równomiernie opada na dezynfekowane powierzchnie i szybko odparowuje, pozostawiając po sobie krople preparatu biobójczego. Zamgławianie ULV będzie skuteczne w obiektach z mniejszymi pomieszczeniami.
- ozonowanie – to obecnie jedna z najbezpieczniejszych, a przy tym najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Używa się jej zarówno w małych domach i mieszkaniach, jak i lokalach charakteryzujących się dużą powierzchnią. Substancją biobójczą (ale całkowicie naturalną) w tym przypadku jest ozon, który posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne. Warto dodać, że ozonowanie jest metodą ekologiczną.
Ozon – gaz, który występuje naturalnie w przyrodzie
Przypomnij sobie, świeży, bardzo charakterystyczny zapach obecny w powietrzu chwilę po burzy. Tak pachnie ozon. To trójatomowa struktura tlenu, wytwarzana w powietrzu na skutek uderzeń piorunów. Ozon (O3) jest gazem silnie utleniającym, ale ma krótkotrwałe działanie – bardzo szybko wchodzi w reakcję z innymi chemikaliami, w wyniku czego ulega redukcji – rozpada się do „tradycyjnego”, bezpiecznego, dwuatomowego tlenu (O2).
Dlaczego ozon tak dobrze radzi sobie z bakteriami, wirusami i grzybami?
Jak już wspominaliśmy ozon jest gazem silnie utleniającym – reaguje z innymi związkami „oddając” im jeden z trzech atomów – w ten sposób je neutralizuje, a sam zamienia się w dwuatomowy tlen. Właściwość ta sprawia, że ozon jest niezwykle skutecznym biocydem, czyli substancją o toksycznym i aseptycznym działaniu (a przy tym naturalnie występującą w przyrodzie). Zabija zarówno organizmy jedno jak i wielokomórkowe o niskiej specjalizacji komórek – mamy tutaj na myśli wirusy, bakterie i grzyby. Doskonale radzi sobie także z roztoczami i alergenami. Według najnowszych badań odkaża do 50 razy skuteczniej niż chlor. Dodatkową zaletą ozonu jest jego stan skupienia – jako gaz z łatwością wnika we wszystkie trudno dostępne zakamarki. Biorąc pod uwagę wymienione właściwości nie dziwi fakt, że obecnie ozon wykorzystuje się powszechnie podczas dezynfekcji nie tylko mieszkań i domów, ale też miejsc, gdzie wymagane jest utrzymanie wysokiego standardu sanitarnego (np. szpitali). To jednak nie wszystko – ozon dysponuje jeszcze jednym, bezkompromisowym atutem – neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Poradzi sobie nawet z długo utrzymującym się swędem dymu papierosowego, spalenizny czy wilgoci. I nie chodzi wyłącznie o „maskowanie” przykrej woni inną, milszą dla nosa – jak w przypadku standardowych odświeżaczy powietrza, a rzeczywiste eliminowanie problemu. Dezodoryzację ozonem przeprowadza się nawet po powodziach, dymieniu, pożarach czy zgonach. Warto dodać, że ozon jest środkiem ekologicznym, a jeśli zabieg z jego użyciem zostanie przeprowadzony przez zespół profesjonalistów z zakresu dezynfekcji – także zupełnie bezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Proces ten nazywany ozonowaniem jest wykonywany za pomocą za pomocą specjalnego generatora (tzw. ozonator) – to urządzenie, które produkuje ozon i rozprowadza w pomieszczeniu w postaci gazu.
Ozonowanie to najlepsza metoda na odświeżenie domu lub mieszkanie dla nowych nabywców
Potencjalnym nabywcom/najemcom mieszkania lub domu na pewno zależy, by miejsce, w którym zamieszkają było czyste, schludne i żeby pachniało świeżością. Niestety – nie wszystkich stać na remont, który przygotowałby w ten sposób nieruchomość dla nowych mieszkańców. Może się też zdarzyć, że gust nasz i naszych klientów nie będą zbieżne. Wówczas wykonane prace okażą się stratą czasu i pieniędzy. Ponadto remont może nie wystarczyć, jeśli dotychczasowi lokatorzy nieszczególnie dbali o higienę, dopuścili do nadmiernej wilgoci, notorycznie palili w domu papierosy, trzymali w nim zwierzęta, lub gdy w danym pomieszczeniu przebywała osoba przewlekle chora albo doszło w nim do zgonu. W takich przypadkach ozonowanie będzie najlepszym rozwiązaniem – pozwoli odświeżyć dom lub mieszkanie bez ponoszenia kosztów niepotrzebnego remontu. Poniżej kilka przykładów, dlaczego ozonowanie będzie najlepszą metodą dezynfekowania pomieszczeń w domach i mieszkaniach:
-
ozonowanie jest w pełni ekologiczne, a tym samym bezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt (przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności). Zabiegi można przeprowadzić także w częściach kuchennej i magazynowej – gdzie później będą przechowywane produkty spożywcze;
-
zmniejsza liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu – zarówno w powietrzu jak i na przedmiotach. Już śladowa ilość ozonu całkowicie likwiduje bakterie i wirusy, dzięki czemu Twój dom lub mieszkanie będzie dużo bezpieczniejszym miejscem dla nowych lokatorów;
-
ozonowanie niszczy alergeny i roztocza będące przyczyną ataków astmy i alergii;
-
dzięki ozonowaniu oczyścisz ściany z pleśni i grzybów, jeśli Twoi dotychczasowi lokatorzy dopuścili do nadmiernej wilgoci;
-
ozon skutecznie pozbędzie się szkodliwych owadów, jak muchy, pluskwy, karaczany, wszy, pchły, rybiki cukrowe czy mrówki;
-
zabieg ozonowania przywróci świeżość powietrza w pomieszczeniach – jak pisaliśmy wcześniej ozon absorbuje nieprzyjemne zapachy (to tak zwana dezodoryzacja). Z łatwością zlikwiduje odór spalenizny, stęchlizny, zapachy odzwierzęce, zapach potu, moczu, kału, zapach farb i rozpuszczalników (np. po remoncie) oraz inne organiczne lub nieorganiczne zapachy, które trwale „wsiąknęły” w ściany Twojej nieruchomości;
-
ozon działa kompleksowo – jako gaz z łatwością dociera w trudno dostępne zakamarki, małe szczeliny i wnika w porowate powierzchnie;
-
ozonowanie oszczędza Twój czas – trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin, a dezynfekowane pomieszczenie wystarczy przewietrzyć, by było gotowe do użytku.
Jakie środki ostrożności powinna zachować firma wykonująca ozonowanie mieszkania lub domu?
Ozonowanie jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów dezynfekcji pod warunkiem, że jest wykonywane przez wykwalifikowany personel zabezpieczony odpowiednim wyposażeniem, w tym środki ochrony osobistej oraz mierniki stężenia ozonu. Firma, która podejmie się przeprowadzić zabieg w Twojej nieruchomości powinna przestrzegać poniższych wytycznych:
-
dopilnować, by w dezynfekowanym pomieszczeniu nie przebywali ludzie ani zwierzęta, należy też usunąć rośliny;
-
odpowiednio uszczelnić wszystkie pomieszczenia, gdzie będzie przeprowadzane ozonowanie, tak by gaz nie mógł wydostać się na zewnątrz;
-
używać wyłącznie generatorów ozonu wyposażonych w deozonatory, czyli urządzenia, które w ciągu kilku minut przekształcą ozon w bezpieczny tlen;
-
usunąć z dezynfekowanych pomieszczeń wszystkie materiały wrażliwe na działanie ozonu;
-
pracownicy wykonujący zabieg ozonowania nie mogą palić tytoniu w dezynfekowanym pomieszczeniu, pracować z otwartym ogniem, ani narzędziami, które powodują płomień lub iskrę. Nie mogą też zabrudzić pomieszczeń olejem lub smarem;
-
wszystkie pomieszczenia należy dokładnie przewietrzyć po zakończeniu zabiegu;
-
dopilnować, by do zdezynfekowanych pomieszczeń nikt nie wchodził przez co najmniej 4 godziny.